Menu
RSS
TINKERBELL: LEGJENDA E NEVERBEAST

TINKERBELL: LEGJENDA E NEVERBEAS…

Zana argëtuese dhe e...

TË TËRBUAR 7

TË TËRBUAR 7

Deckard Shaw kërkon ...

TË SHPEJTË DHE TË TËRBUAR 6

TË SHPEJTË DHE TË TËRBUAR 6

Që nga aventura e ty...

PA DHIMBJE NUK KA ARRITJE

PA DHIMBJE NUK KA ARRITJE

Michael Bay, regjiso...

LIGËSI E VDEKUR

LIGËSI E VDEKUR

Nga producenti i hor...

DASMA E MADHE

DASMA E MADHE

Një kast yjesh për n...

NJERIU I HEKURT 3

NJERIU I HEKURT 3

Iron Man, Tony Stark...

UDHËTIM FAJI

UDHËTIM FAJI

Barbra Streisand e S...

PARKER

PARKER

Parker eshte nje haj...

G.I. JOE: HAKMARRJA

G.I. JOE: HAKMARRJA

Kete here G.I.Joes n...

Prev Next
Avioni i drogës, “rrëfehet” operatori i Kullës së Kontrollit    Kryeprokurori Llalla, po hetojme nje ceshtje qe do te ndryshoje te ardhmen e vendit.    Ekzekutohet tregtari i pllakave. Zbardhen konfliktet e djemve të viktimës    Durrës, plumba makinës së përgjegjësit të Ujësjellësit    Tiranë, gjimnazistja hidhet nga kati i tretë i shkollës “Aleks Buda”    Ambasadori i SHBA-së, Arvizu në Presidencë takon Nishanin    Horoskopi i dites    Pr/ligji për kreun e ILDKP, Fino: S’bëhemi bujarë me Bujarin    Horoskopi i dites    Aksident në Levan-Tepelenë, 1 i vdekur, 2 plagosen    Protesta e studentëve për diplomat, Rektorati: Së shpejti nis shpërndarja    Shkodër, pinte kafe me një mik, qëllohet me armë në tavolinë    Theth, turistët francezë zhbllokohen nga bora pas 18 orësh: Jemi mirë    Itali, i riu shqiptar ekzekutohet me plumb në ballë    “Ja si torturuan 14 nëpunës burgu deri në vdekje Karelin”    75% e fëmijëve shqiptarë përjetojnë dhunë    Gardiani: Kareli u torturua me pistoletë elektrike në Malandrino    Lufta për jetën e vajzës, familja nga Fieri apel për ndihmë    Ekzekutimi i Fiqiriut, 10 vite burg për Nazimen: Kërkoj mëshirë si fëmijë    Incidenti në Këshillin Bashkiak, Kosovrasti depoziton kallëzim penal për sekretarin    Kuçovë, e përplas automjeti, plagoset rëndë 4-vjeçari    Kosovrasti: "Të majtët" veprim të paligjshëm dhe dhunë, po përgatitet denoncimi    Përkujtohet deputeti Fatmir Xhindi    Finalizohet me sukses operacioni i koduar “Unaza”    Vidhet argjendaria në qënder të Fierit    Lushnje: Vrasje në tregun e frutave    Kapet në Vlorë skafi me 400 kg kanabis sativa    Alarmi i BB për të rinjtë shqiptarë    Kërkimet për gaz ne Adriatik    Durrës, taksisti merret peng dhe i pritet veshi, autori në kërkim
Login
x
o
Regjistrohu
x
o

A+ A A-

75% e fëmijëve shqiptarë përjetojnë dhunë

75% e fëmijëve shqiptarë përjetojnë dhunë 75% e fëmijëve shqiptarë përjetojnë dhunë

Rreth 75% e fëmijëve shqiptare kanë përjetuar të paktën një formë dhune fizike ose psikologjike ne familje.

Rezultatet e anketimit te femijeve te moshes 2 deri ne 14 vjec lidhur me disiplinimin, kane zbuluar kete perfundim sipas studimit me te fundit demografik te shendetit.

Familjarëve iu bënë një sërë pyetjesh për mënyrën sesi të rriturit i disiplinojnë fëmijët e tyre kur sillen keq dhe rezultatet tregojnë se 22 përqind e femijeve kane provuar forma jo të dhunshme sjelljeje si mjet disiplinimi ose ndëshkimi.

58 përqind e fëmijëve kane perjetuar dhune te lehte fizike, ndërsa 14 përqind i jane nënshtruar ndëshkimit të rëndë fizik. Raporti i fëmijëve që provuan ndëshkim të rëndë fizik është pak më i lartë për fëmijët e moshës 5-9 vjeç dhe ndër djemtë, krahasuar me fëmijët e grupmoshave të tjera dhe vajzat.

Fëmijët qe jetojne në zonat rurale kanë dy herë më shumë të ngjarë që të provojnë dhunë të rëndë fizike sesa ata të qyteteve (përkatësisht 18 dhe 9 përqind).

Ndersa sipas rajonit, përqindja e fëmijëve që kanë provuar dhunë të rëndë fizike varion nga 1 përqind në qytetin e Tiranës në 27 përqind në rajonet malore.

Niveli arsimor i nënave dhe gjendja materiale e familjeve janë të lidhura ngushtë me përqindjen e fëmijëve që provojnë dhunë të rëndë fizike.

Fëmijët e nënave pa arsim ose me arsim fillor kanë shtatë herë më shumë të ngjarë që të provojnë dhunë të rëndë fizike se ata të nënave me universitet ose arsim më të lartë. (përkatësisht 28 dhe 4 përqind).

Po ashtu, 22 përqind e fëmijëve me indeksin më të ulët pasuror provojnë dhunë të rëndë fizike, në krahasim me 4 përqind të fëmijëve me indeksin më të lartë material.

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

back to top