Menu
RSS
TINKER BELL AND THE LEGEND OF THE NEVERBEAST

TINKER BELL AND THE LEGEND OF TH…

Fun and talented ani...

FURIOUS 7

FURIOUS 7

Dominic Torretto and...

FAST AND FURIOUS 6

FAST AND FURIOUS 6

Since their recent a...

PAIN AND GAIN

PAIN AND GAIN

Michael Bay, directo...

THE EVIL DEAD

THE EVIL DEAD

Nga producenti i hor...

THE BIG WEDDING

THE BIG WEDDING

Një kast yjesh për n...

IRON MAN 3

IRON MAN 3

Iron Man, Tony Stark...

THE GUILT TRIP

THE GUILT TRIP

Barbra Streisand e S...

PARKER

PARKER

Parker eshte nje haj...

G.I. JOE: RETALIATION

G.I. JOE: RETALIATION

Kete here G.I.Joes n...

Prev Next
Avioni i drogës, “rrëfehet” operatori i Kullës së Kontrollit    Kryeprokurori Llalla, po hetojme nje ceshtje qe do te ndryshoje te ardhmen e vendit.    Ekzekutohet tregtari i pllakave. Zbardhen konfliktet e djemve të viktimës    Durrës, plumba makinës së përgjegjësit të Ujësjellësit    Tiranë, gjimnazistja hidhet nga kati i tretë i shkollës “Aleks Buda”    Ambasadori i SHBA-së, Arvizu në Presidencë takon Nishanin    Horoskopi i dites    Pr/ligji për kreun e ILDKP, Fino: S’bëhemi bujarë me Bujarin    Horoskopi i dites    Aksident në Levan-Tepelenë, 1 i vdekur, 2 plagosen    Protesta e studentëve për diplomat, Rektorati: Së shpejti nis shpërndarja    Shkodër, pinte kafe me një mik, qëllohet me armë në tavolinë    Theth, turistët francezë zhbllokohen nga bora pas 18 orësh: Jemi mirë    Itali, i riu shqiptar ekzekutohet me plumb në ballë    “Ja si torturuan 14 nëpunës burgu deri në vdekje Karelin”    75% e fëmijëve shqiptarë përjetojnë dhunë    Gardiani: Kareli u torturua me pistoletë elektrike në Malandrino    Lufta për jetën e vajzës, familja nga Fieri apel për ndihmë    Ekzekutimi i Fiqiriut, 10 vite burg për Nazimen: Kërkoj mëshirë si fëmijë    Incidenti në Këshillin Bashkiak, Kosovrasti depoziton kallëzim penal për sekretarin    Kuçovë, e përplas automjeti, plagoset rëndë 4-vjeçari    Kosovrasti: "Të majtët" veprim të paligjshëm dhe dhunë, po përgatitet denoncimi    Përkujtohet deputeti Fatmir Xhindi    Finalizohet me sukses operacioni i koduar “Unaza”    Vidhet argjendaria në qënder të Fierit    Lushnje: Vrasje në tregun e frutave    Kapet në Vlorë skafi me 400 kg kanabis sativa    Alarmi i BB për të rinjtë shqiptarë    Kërkimet për gaz ne Adriatik    Durrës, taksisti merret peng dhe i pritet veshi, autori në kërkim
Log in
x
or
Register
x
or

A+ A A-

Vizita e Obamës në Azi, në fokus marrëveshja e Trans-Paqësorit

Vizita e Obamës në Azi, në fokus marrëveshja e Trans-Paqësorit Vizita e Obamës në Azi, në fokus marrëveshja e Trans-Paqësorit

Pas përfundimit të luftës në Irak dhe pakësimit të përfshirjes ushtarake amerikane në Afganistan, Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, është përpjekur të zhvendosë përqëndrimin e politikës së jashtme të vendit drejt Azisë.

Një nga aspektet e këtij vendimi është negocimi i një marrëveshjeje për tregti të lirë midis 12 vendeve të Paqësorit dhe për këtë arsye Presidenti Obama, ka nisur një tur në katër vende aziatike, Japoni, Kore e Jugut, Malajzi dhe Filipine. Ekspertët mendojnë se përpjekjet midis këtyre vendeve do të intensifikohen edhe pse deri më tani arritja e një marrëveshjeje tregtare ka qenë mjaft e vështirë.

Tashmë, 12 shtete në bregun e Oqeanit Paqësor po negociojnë mënyra për të rritur tregtinë, duke ulur ose duke eliminuar tarifat doganore dhe duke lehtësuar rregullat. Partneriteti Trans-Paqësor është një shtyllë kryesore e angazhimit të presidentit Barak Obama në Azi dhe do të jetë me siguri një nga temat kryesore të bisedimeve gjatë udhëtimit të tij.
Këto 12 vende të cilat po zhvillojnë bisedimet, përbëjnë rreth 40 për qind të ekonomisë botërore dhe 26 për qind të tregtisë së botës. Pavarësisht përfitimeve të mëdha, arritja e një marrëveshjeje tregtare ka qenë kaq e komplikuar saqë disa shtete po negociojnë marrëveshje dypalëshe.

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

back to top