Menu
RSS
TINKER BELL AND THE LEGEND OF THE NEVERBEAST

TINKER BELL AND THE LEGEND OF TH…

Fun and talented ani...

FURIOUS 7

FURIOUS 7

Dominic Torretto and...

FAST AND FURIOUS 6

FAST AND FURIOUS 6

Since their recent a...

PAIN AND GAIN

PAIN AND GAIN

Michael Bay, directo...

THE EVIL DEAD

THE EVIL DEAD

Nga producenti i hor...

THE BIG WEDDING

THE BIG WEDDING

Një kast yjesh për n...

IRON MAN 3

IRON MAN 3

Iron Man, Tony Stark...

THE GUILT TRIP

THE GUILT TRIP

Barbra Streisand e S...

PARKER

PARKER

Parker eshte nje haj...

G.I. JOE: RETALIATION

G.I. JOE: RETALIATION

Kete here G.I.Joes n...

Prev Next
Avioni i drogës, “rrëfehet” operatori i Kullës së Kontrollit    Kryeprokurori Llalla, po hetojme nje ceshtje qe do te ndryshoje te ardhmen e vendit.    Ekzekutohet tregtari i pllakave. Zbardhen konfliktet e djemve të viktimës    Durrës, plumba makinës së përgjegjësit të Ujësjellësit    Tiranë, gjimnazistja hidhet nga kati i tretë i shkollës “Aleks Buda”    Ambasadori i SHBA-së, Arvizu në Presidencë takon Nishanin    Horoskopi i dites    Pr/ligji për kreun e ILDKP, Fino: S’bëhemi bujarë me Bujarin    Horoskopi i dites    Aksident në Levan-Tepelenë, 1 i vdekur, 2 plagosen    Protesta e studentëve për diplomat, Rektorati: Së shpejti nis shpërndarja    Shkodër, pinte kafe me një mik, qëllohet me armë në tavolinë    Theth, turistët francezë zhbllokohen nga bora pas 18 orësh: Jemi mirë    Itali, i riu shqiptar ekzekutohet me plumb në ballë    “Ja si torturuan 14 nëpunës burgu deri në vdekje Karelin”    75% e fëmijëve shqiptarë përjetojnë dhunë    Gardiani: Kareli u torturua me pistoletë elektrike në Malandrino    Lufta për jetën e vajzës, familja nga Fieri apel për ndihmë    Ekzekutimi i Fiqiriut, 10 vite burg për Nazimen: Kërkoj mëshirë si fëmijë    Incidenti në Këshillin Bashkiak, Kosovrasti depoziton kallëzim penal për sekretarin    Kuçovë, e përplas automjeti, plagoset rëndë 4-vjeçari    Kosovrasti: "Të majtët" veprim të paligjshëm dhe dhunë, po përgatitet denoncimi    Përkujtohet deputeti Fatmir Xhindi    Finalizohet me sukses operacioni i koduar “Unaza”    Vidhet argjendaria në qënder të Fierit    Lushnje: Vrasje në tregun e frutave    Kapet në Vlorë skafi me 400 kg kanabis sativa    Alarmi i BB për të rinjtë shqiptarë    Kërkimet për gaz ne Adriatik    Durrës, taksisti merret peng dhe i pritet veshi, autori në kërkim
Log in
x
or
Register
x
or

A+ A A-

Ekspertët: Shqiptarë, qarkulloni paranë e frenoni kursimet!

Ekspertët: Shqiptarë, qarkulloni paranë e frenoni kursimet! Ekspertët: Shqiptarë, qarkulloni paranë e frenoni kursimet!

Shqiptarët po kursejnë gjithnjë e më shumë paratë e tyre, madje në mënyrë të tepruar. Frika e efekteve të krizës ekonomike, ka detyruar qytetarët të mbyllin në banka më shumë para sesa të ardhurat e tyre të disponueshme.

Kjo ka ulur konsumin dhe ka ndikuar  sipas Bankës së Shqipërisë që ekonomia të rritet nën potencialin e saj.  Ekspertët sugjerojnë që shpenzimet të jenë më të larta me qëllim shtimin e likujditetit në ekonomi.  "Fillimisht kur nisi kriza kishte një ritëm rritje depozitash shumë më të larta se ai i rritjes së të ardhurave të disponueshme. Konsumi përgjithësisht duhet të rritet me të njëjtat ritme siç rriten të ardhurat e disponueshme. Pra, i bie që dhe kursimet të rriten me të njëjtat ritme siç rriten të ardhurat e disponueshme. Nëse kemi kursime që rriten me ritme më të larta se të ardhurat e disponueshme, do të thotë që kursimi është i tepruar, nuk bën sens nga ana ekonomike", thotë Arjan Kadare, anëtar i Këshillit Mbikëqyrës të BSH-së.

Sipas tij sjelljen pesimiste të qytetarëve dhe biznesit e ka diktuar kriza ekonomie në rajon dhe Evropë si dhe rënia e investime që vendet e BE-së kryejnë në Shqipëri, çka ka reduktuar numrin e të punësuarve dhe për rrjedhojë ka ulur konsumin. "Sjellja kursyese në këto vite e morri nxitjen nga kriza botërore, vazhdoi për disa vite dhe po vazhdon dhe sot. Tashmë, edhe ritmet e rritjes së ekonomisë shqiptare që janë nën potencialin, siç është theksuar vazhdimisht, ndikojnë që të ardhurat e disponueshme të rriten më ngadalë dhe natyrisht arsyes së krizës i vendoset dhe arsyeja e rritjes së ngadaltë të ekonomisë", vijon Kadare. Kadare qartëson se konsumi duhet rritur në njëjtin rritëm me të ardhurat . Shtimi i të ardhurave në buxhetet familjare, nuk këshillohet që ato të mbyllen si depozita, por një pjesë e mirë e tyre të shkojë për konsum, apo rritje të investimeve. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë javën e kaluar deklaroi se ekonomia është rritur nën potencial  dhe se ka rënie të konsumit dhe investimeve private.

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

back to top