Menu
RSS
TINKER BELL AND THE LEGEND OF THE NEVERBEAST

TINKER BELL AND THE LEGEND OF TH…

Fun and talented ani...

FURIOUS 7

FURIOUS 7

Dominic Torretto and...

FAST AND FURIOUS 6

FAST AND FURIOUS 6

Since their recent a...

PAIN AND GAIN

PAIN AND GAIN

Michael Bay, directo...

THE EVIL DEAD

THE EVIL DEAD

Nga producenti i hor...

THE BIG WEDDING

THE BIG WEDDING

Një kast yjesh për n...

IRON MAN 3

IRON MAN 3

Iron Man, Tony Stark...

THE GUILT TRIP

THE GUILT TRIP

Barbra Streisand e S...

PARKER

PARKER

Parker eshte nje haj...

G.I. JOE: RETALIATION

G.I. JOE: RETALIATION

Kete here G.I.Joes n...

Prev Next
Avioni i drogës, “rrëfehet” operatori i Kullës së Kontrollit    Kryeprokurori Llalla, po hetojme nje ceshtje qe do te ndryshoje te ardhmen e vendit.    Ekzekutohet tregtari i pllakave. Zbardhen konfliktet e djemve të viktimës    Durrës, plumba makinës së përgjegjësit të Ujësjellësit    Tiranë, gjimnazistja hidhet nga kati i tretë i shkollës “Aleks Buda”    Ambasadori i SHBA-së, Arvizu në Presidencë takon Nishanin    Horoskopi i dites    Pr/ligji për kreun e ILDKP, Fino: S’bëhemi bujarë me Bujarin    Horoskopi i dites    Aksident në Levan-Tepelenë, 1 i vdekur, 2 plagosen    Protesta e studentëve për diplomat, Rektorati: Së shpejti nis shpërndarja    Shkodër, pinte kafe me një mik, qëllohet me armë në tavolinë    Theth, turistët francezë zhbllokohen nga bora pas 18 orësh: Jemi mirë    Itali, i riu shqiptar ekzekutohet me plumb në ballë    “Ja si torturuan 14 nëpunës burgu deri në vdekje Karelin”    75% e fëmijëve shqiptarë përjetojnë dhunë    Gardiani: Kareli u torturua me pistoletë elektrike në Malandrino    Lufta për jetën e vajzës, familja nga Fieri apel për ndihmë    Ekzekutimi i Fiqiriut, 10 vite burg për Nazimen: Kërkoj mëshirë si fëmijë    Incidenti në Këshillin Bashkiak, Kosovrasti depoziton kallëzim penal për sekretarin    Kuçovë, e përplas automjeti, plagoset rëndë 4-vjeçari    Kosovrasti: "Të majtët" veprim të paligjshëm dhe dhunë, po përgatitet denoncimi    Përkujtohet deputeti Fatmir Xhindi    Finalizohet me sukses operacioni i koduar “Unaza”    Vidhet argjendaria në qënder të Fierit    Lushnje: Vrasje në tregun e frutave    Kapet në Vlorë skafi me 400 kg kanabis sativa    Alarmi i BB për të rinjtë shqiptarë    Kërkimet për gaz ne Adriatik    Durrës, taksisti merret peng dhe i pritet veshi, autori në kërkim
Log in
x
or
Register
x
or

A+ A A-

Shqipëri-Kosovë, nga java tjetër procedurat doganore vetëm 10 min

Shqipëri-Kosovë, nga java tjetër procedurat doganore vetëm 10 min Shqipëri-Kosovë, nga java tjetër procedurat doganore vetëm 10 min

Nga java e ardhshme procedura e tranzimit në pikat doganore në Vërmicë dhe Morinë do të bëbet vetëm 10 minuta.

Lajmi u bë i ditur nga drejtori i Doganave të Kosovës, Lulëzim Rafuna sot në tryezën e përbashkët Shqipëri-Kosovë që po zhvillohet në Kryeministri.

“Që nga java e ardhshme do të nisim shkurtimin e procedurës së tranzitimit në 10 minuta në dy pikat doganore, dhe në Vërmicë dhe Morinë”, tha Rafuna.
Rama: Terminal të përbashkët doganor
Kryeministri Rama foli për rëndësinë e krijimit të tregjeve të përbashkëta, krijimin e një terminali të përbashkët doganor, njësimin e çertifikimit sanitar mes Shqipërisë e Kosovës si dhe ngritjen e një këshilli ekonomik kombëtar Shqipëri- Kosovë.
“Doganat e dyfishta janë regjim absurd” u shpreh Rama.

“Kufirin me Kosovën e kemi bërë më të vështirë se atë me Serbinë. Krijohen radhë të gjata. Duhet të vendosim regjim të përbashkët. Të garantohet të mos krijohen radhë. Duhet të përmirësojmë infrastrukturën doganore. Nevojitet një këshill ekonomik kombëtar që të zhvillojë takime periodike me prezencën e gjithëhershme të dy ministrave të Financave dhe dy drejtorëve të doganave dhe me prezencën e gjithëhershme të përfaqësuesve të Dhomës Kombëtare të Tregtisë.
Ky Këshill Ekonomik Kombëtar do të na japë mundësinë që e para të jemi në kontakt të vazhdueshëm sepse luftën me burokracinë e kemi të përbashkët. Unë refuzoj të jem përfaqësues i burokracisë. Duhet ta shpallim armik të përbashkët burokracinë në mënyrë që të gjithë ata që shërbejnë në terren të bëhen pjesë e përbashkët dhe të mos jenë pengesë për bashkimin ekonomik kombëtar. Mjafton të shikojmë dallimin që ekziston sot mes kufirit Kosovë-Serbi, dhe Kosovë Shqipëri sa i takon shpejtësisë cilësisë dhe lehtësisë së shkëmbimit të mallrave për të konsideruar domosdoshmërinë e mbylljes së kësaj epoke të turpshme dhe hapjen e epokës së re”, u shpreh Rama.

Sot në kryeministri po mbahet një tryezë e përbashkët me një delegacion nga Kosova, të përbërë nga përfaqësues nga qeveria , biznesmenë por dhe përfaqësues të doganave kosovar.

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

back to top