Menu
RSS
TINKER BELL AND THE LEGEND OF THE NEVERBEAST

TINKER BELL AND THE LEGEND OF TH…

Fun and talented ani...

FURIOUS 7

FURIOUS 7

Dominic Torretto and...

FAST AND FURIOUS 6

FAST AND FURIOUS 6

Since their recent a...

PAIN AND GAIN

PAIN AND GAIN

Michael Bay, directo...

THE EVIL DEAD

THE EVIL DEAD

Nga producenti i hor...

THE BIG WEDDING

THE BIG WEDDING

Një kast yjesh për n...

IRON MAN 3

IRON MAN 3

Iron Man, Tony Stark...

THE GUILT TRIP

THE GUILT TRIP

Barbra Streisand e S...

PARKER

PARKER

Parker eshte nje haj...

G.I. JOE: RETALIATION

G.I. JOE: RETALIATION

Kete here G.I.Joes n...

Prev Next
Avioni i drogës, “rrëfehet” operatori i Kullës së Kontrollit    Kryeprokurori Llalla, po hetojme nje ceshtje qe do te ndryshoje te ardhmen e vendit.    Ekzekutohet tregtari i pllakave. Zbardhen konfliktet e djemve të viktimës    Durrës, plumba makinës së përgjegjësit të Ujësjellësit    Tiranë, gjimnazistja hidhet nga kati i tretë i shkollës “Aleks Buda”    Ambasadori i SHBA-së, Arvizu në Presidencë takon Nishanin    Horoskopi i dites    Pr/ligji për kreun e ILDKP, Fino: S’bëhemi bujarë me Bujarin    Horoskopi i dites    Aksident në Levan-Tepelenë, 1 i vdekur, 2 plagosen    Protesta e studentëve për diplomat, Rektorati: Së shpejti nis shpërndarja    Shkodër, pinte kafe me një mik, qëllohet me armë në tavolinë    Theth, turistët francezë zhbllokohen nga bora pas 18 orësh: Jemi mirë    Itali, i riu shqiptar ekzekutohet me plumb në ballë    “Ja si torturuan 14 nëpunës burgu deri në vdekje Karelin”    75% e fëmijëve shqiptarë përjetojnë dhunë    Gardiani: Kareli u torturua me pistoletë elektrike në Malandrino    Lufta për jetën e vajzës, familja nga Fieri apel për ndihmë    Ekzekutimi i Fiqiriut, 10 vite burg për Nazimen: Kërkoj mëshirë si fëmijë    Incidenti në Këshillin Bashkiak, Kosovrasti depoziton kallëzim penal për sekretarin    Kuçovë, e përplas automjeti, plagoset rëndë 4-vjeçari    Kosovrasti: "Të majtët" veprim të paligjshëm dhe dhunë, po përgatitet denoncimi    Përkujtohet deputeti Fatmir Xhindi    Finalizohet me sukses operacioni i koduar “Unaza”    Vidhet argjendaria në qënder të Fierit    Lushnje: Vrasje në tregun e frutave    Kapet në Vlorë skafi me 400 kg kanabis sativa    Alarmi i BB për të rinjtë shqiptarë    Kërkimet për gaz ne Adriatik    Durrës, taksisti merret peng dhe i pritet veshi, autori në kërkim
Log in
x
or
Register
x
or

A+ A A-

Komuna e Prishtinës, 10 në pranga

Komuna e Prishtinës, 10 në pranga Komuna e Prishtinës, 10 në pranga

Mëngjesin e së enjtës, me urdhër të prokurosisë kosovare, policia ka vënë në pranga 10 zyrtarë komunalë të Prishtinës.

Dhjetë zyrtarët komunalë, në mesin e tyre edhe shefi i Inspektoratit të Komunës, Ismet Haliti dyshohen për keqpërdorim të detyrës së tyre duke u përfshirë në 49 çështje të ndërtimeve.

Ndërkohë, personi i 11 i arrestuar është pronari i një kompanie private të ndërtimit. Grupi dyshohet se kishte qenë në dijeni për shumë ndërtime pa leje, por asnjëherë nuk kanë marrë mundimin t’i parandalojnë ato.

Hetimet kishin nisur një vit më parë dhe sipas prokurorisë, ka dyshime të bazuara për arrestimin e tyre. Fakte për prokurorinë kishin dhënë edhe drejtuesit aktual të Komunës.

“Ne kemi punuar me prokurorinë, sa në është kërkuar, kemi dhënë materiale. Dhe kjo ka të bëjë me sektorin e ndërtimit dhe ndërtimet pa leje”, deklaron Shpend Ahmeti, kryetar i Komunës.

Ndër të tjera, Ahmeti shpjegon se rreth 44 milionë euro borxhe i detyrohen kompanitë e ndërtimeve Komunës së Prishtinës. Ndërkohë ajo u kishte lejuar edhe kompanive me borxhe të pajiseshin me leje të reja ndërtimi.

Ahmeti thekson se duhet pritur vendimi final lidhur me këtë çështje, mirëpo tani për tani duhen ndërmarrë masa pasi komuna ka mbetur pa asnjë inspektor ndërtimi.

“Pothuajse të gjithë inspektorët janë në masat e paraburgimit. Unë pres konfirmimin nga prokuroria, që ndaj këtyre personave ka aktakuza dhe pastaj do vazhdojmë veprimet konform ligjit, që parashikon pezullimin e lejeve për personat e përfshirë në veprat penale”, nënvizon Ahmeti.

Për dhjetë zyrtarët e arrestuar të Komunës së Prishtinës ekziston dyshimi i arsyeshëm se kanë kryer veprën penale “pjesëmarrje ose organizimi i grupit kriminal të organizuar”.

Ndërkaq, për të arrestuarin e njëmbëdhjetë, pronari i një kompanie private, ekziston dyshimi i arsyeshëm se ka kryer veprën penale “falsifikim i dokumenteve”, thuhet në njoftimin e prokurorisë.

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

back to top