Menu
RSS
TINKER BELL AND THE LEGEND OF THE NEVERBEAST

TINKER BELL AND THE LEGEND OF TH…

Fun and talented ani...

FURIOUS 7

FURIOUS 7

Dominic Torretto and...

FAST AND FURIOUS 6

FAST AND FURIOUS 6

Since their recent a...

PAIN AND GAIN

PAIN AND GAIN

Michael Bay, directo...

THE EVIL DEAD

THE EVIL DEAD

Nga producenti i hor...

THE BIG WEDDING

THE BIG WEDDING

Një kast yjesh për n...

IRON MAN 3

IRON MAN 3

Iron Man, Tony Stark...

THE GUILT TRIP

THE GUILT TRIP

Barbra Streisand e S...

PARKER

PARKER

Parker eshte nje haj...

G.I. JOE: RETALIATION

G.I. JOE: RETALIATION

Kete here G.I.Joes n...

Prev Next
Avioni i drogës, “rrëfehet” operatori i Kullës së Kontrollit    Kryeprokurori Llalla, po hetojme nje ceshtje qe do te ndryshoje te ardhmen e vendit.    Ekzekutohet tregtari i pllakave. Zbardhen konfliktet e djemve të viktimës    Durrës, plumba makinës së përgjegjësit të Ujësjellësit    Tiranë, gjimnazistja hidhet nga kati i tretë i shkollës “Aleks Buda”    Ambasadori i SHBA-së, Arvizu në Presidencë takon Nishanin    Horoskopi i dites    Pr/ligji për kreun e ILDKP, Fino: S’bëhemi bujarë me Bujarin    Horoskopi i dites    Aksident në Levan-Tepelenë, 1 i vdekur, 2 plagosen    Protesta e studentëve për diplomat, Rektorati: Së shpejti nis shpërndarja    Shkodër, pinte kafe me një mik, qëllohet me armë në tavolinë    Theth, turistët francezë zhbllokohen nga bora pas 18 orësh: Jemi mirë    Itali, i riu shqiptar ekzekutohet me plumb në ballë    “Ja si torturuan 14 nëpunës burgu deri në vdekje Karelin”    75% e fëmijëve shqiptarë përjetojnë dhunë    Gardiani: Kareli u torturua me pistoletë elektrike në Malandrino    Lufta për jetën e vajzës, familja nga Fieri apel për ndihmë    Ekzekutimi i Fiqiriut, 10 vite burg për Nazimen: Kërkoj mëshirë si fëmijë    Incidenti në Këshillin Bashkiak, Kosovrasti depoziton kallëzim penal për sekretarin    Kuçovë, e përplas automjeti, plagoset rëndë 4-vjeçari    Kosovrasti: "Të majtët" veprim të paligjshëm dhe dhunë, po përgatitet denoncimi    Përkujtohet deputeti Fatmir Xhindi    Finalizohet me sukses operacioni i koduar “Unaza”    Vidhet argjendaria në qënder të Fierit    Lushnje: Vrasje në tregun e frutave    Kapet në Vlorë skafi me 400 kg kanabis sativa    Alarmi i BB për të rinjtë shqiptarë    Kërkimet për gaz ne Adriatik    Durrës, taksisti merret peng dhe i pritet veshi, autori në kërkim
Log in
x
or
Register
x
or

A+ A A-

Nishani: Bashkëpunim ndaj fenomeneve që kërcënojnë sigurinë e globit

Nishani: Bashkëpunim ndaj fenomeneve që kërcënojnë sigurinë e globit Nishani: Bashkëpunim ndaj fenomeneve që kërcënojnë sigurinë e globit

Tiranë, – Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani në mbyllje të sesionit të 16-të Samitit Euroaziatik për Ekonominë apeloi për më shumë bashkëpunim mes vendeve për t’i bërë ballë fenomeneve që kërcënojnë sigurinë globale,

të cilat janë krimi i organizuar, varfëria, terrorizmi, prodhimi i armëve të shkatërrimit në masë.

Në Stamboll ku po mbahet ky samit, Nishani e vuri theksin tek rëndësia dhe përgjegjësia që ka çdo vend në përballimin e sfidave të përbashkëta globale. “Përballë rreziqeve asimetrike me efekte globale, edhe shtete shumë të fuqishme ndjehen të paimunizuara dhe madje të cenueshme. Një situatë e tillë ka sjellë vendosjen e bashkëpunimit ndërmjet vendeve, që dikur nuk mund të imagjinohej dhe ka rritur peshën relative të rëndësisë dhe përgjegjësisë për çdo vend, pavarësisht madhësisë së tij,”, tha mes të tjerash  kreu i shtetit shqiptar.

Sipas Nishanit, kriza e rëndë ekonomike, efektet e së cilës kanë prekur mbarë globin dhe që ende nuk po i duket fundi, ka kushtëzuar në një masë të madhe deficitet publike dhe, për pasojë, shpenzimet në fushën e mbrojtjes dhe inteligjencës. “Ajo ka bërë gjithashtu që vendet e prekura të kthejnë më shumë kokën në problemet e tyre të brendshme. Por Shtetet e Bashkuara të Amerikës ende kanë kapacitetet ekonomike, ushtarake dhe politiko-diplomatike për të qenë udhëheqës botërorë, ndërkohë që vende të tjera po fuqizohen dhe kërcënime të ndryshme janë shfaqur”, shtoi presidenti duke sqaruar se”mbetet për t’u parë, nëse amerikanët do të vazhdojnë të kenë vullnetin e duhur, do të mundet të harmonizojnë interesat e tyre me ato të vendeve partnere dhe do të kenë kapacitetet e nevojshme për të vazhduar të luajnë një rol të tillë në të ardhmen."

Kërcënimet e tanishme globale, si: krimi i organizuar, varfëria e terrorizmi janë të ndërlidhura dhe përbëjnë një kërcënim universal, tha Nishani duke nënvizuar se, “siguria, zhvillimi dhe të drejtat e njeriut janë të ndërlidhura. Veçanërisht bëhet më i rëndësishëm multi-lateralizmi përballë kërcënimeve globale si: terrorizmi dhe armët e shkatërrimit në masë”, vijoi fjalën e tij presidenti Bujar Nishani në Samitin e Stambollit.

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

back to top